12 lutego 2019

79. Rocznica Wielkiej Wywózki Polaków na Sybir           

11 lutego 2019 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyły się uroczystości poświęcone 79. Rocznicy Wielkiej Wywózki Polaków na Sybir. Uroczystości poprzedziło otwarcie wystawy pt. „A Oni wciąż do Niepodległej szli…” oraz prezentacja projektu edukacyjnego, jakim jest Klub Sybiraka w III Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie.

10 lutego 1940 rozpoczęła się pierwsza masowa wywózka Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski. Następnie były jeszcze trzy deportacje. Według szacunków w wyniku wywózek zorganizowanych w latach 1940–1941 do syberyjskich łagrów trafiło około miliona osób. „Wyrwano nas o 2-3 w nocy kołacząc do drzwi i dając 15 minut na spakowanie. Jechaliśmy stłoczeni w bydlęcych wagonach. Za toaletę służyła dziura wyrąbana w podłodze, drzwi były zamknięte. Jeśli ktoś umarł po drodze, wyrzucano go po prostu z wagonu” – wspominał Michał Cydzik ze Związku Sybiraków.

Warmińsko-mazurski Wicekurator Oświaty Wojciech Cybulski podkreślił, że szczególnie ważne jest oddanie hołdu Polakom, którzy zginęli na Wschodzie.Składam dzisiaj hołd wszystkim ofiarom „Golgoty Wschodu”, to właśnie Sybiracy, oddali narodowi polskiemu ogromne zasługi w historycznej bitwie o pamięć. To Państwo tę pamięć ocalili i przenieśli aż do wolnej Polski. Młode pokolenie jest spadkobiercą, ale i dłużnikiem Państwa misji. Jesteście Państwo młodzieży bardzo potrzebni”. Po uroczystościach goście obejrzeli poruszającą wystawę przygotowaną przez młodzież. Wojewoda Warmińsko-Mazurski objął uroczystości Patronatem Honorowym. Organizatorami obchodów było Stowarzyszenie Związku Sybiraków w Olsztynie, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Ryszarda Knosały w Olsztynie oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie.

Ułatwienia dostępu