9 grudnia 2019

Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas 2019                                  

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza najaktywniejsi uczniowie działający w Szkolnych Kołach Caritas diecezji ełckiej zostali nagrodzeni i wyróżnieni podczas Gali Wolontariatu, która odbyła się w Ełckim Centrum Kultury 5 grudnia 2015 r. Wydarzenie, w którym wzięło udział ponad 300 wolontariuszy zorganizowała Caritas Diecezji Ełckiej.

Tytuł Szkolnego Koła Caritas Roku 2019 przypadł SKC Zespołu Szkół Sportowych w Ełku. Przyznano także dwa wyróżnienia kołom działającym w placówkach: Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Orzyszu oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wydminach.

Pomoc potrzebującym przynosi wiele satysfakcji. Czasami bywa trudno, ciężko, dużo pracy, ale dajemy radę. Działalność w wolontariacie to wilka radość – podsumowali swoją pracę zwycięzcy Konkursu. Natomiast ks. dr Dariusz Kruczyński Dyrektor Caritas Diecezji Ełckiej dodał: Dzisiejszy dzień przypomina nam, że to, co czynimy, powinno wypływać z miłości Chrystusowej, a przede wszystkim z chęci niesienia posługi drugiemu człowiekowi.

Centralnym punktem ełckich obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza była uroczysta Eucharystia sprawowana w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Ełcki Jerzy Mazur, który odnosząc się do przykazania miłości Boga i bliźniego powiedział między innymi: Być świętym, osiągnąć niebo, to jest najważniejszy cel naszego życia.

Wolontariusze i przybyli goście obejrzeli spektakl pt.: Samotny wśród ludzi, który zaprezentowała grupa teatralna ZgiEłk działającą przy Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej.

Ogłoszono także wyniki Konkursu Miłosierdzie drogą do świętości. Spośród 122 nadesłanych prac nagrodzono 21 osób.

To wyjątkowe święto jest okazją do podziękowania wolontariuszom za podejmowany przez nich trud i ogromne zaangażowanie w pracy na rzecz drugiego człowieka – mówił ks. dr Ryszard Sawicki Wicedyrektor Ełckiej Caritas.

Gala Wolontariatu została objęta patronatem honorowym Biskupa Ełckiego Jerzego Mazura, Posła na Sejm RP IX kadencji Jerzego Małeckiego, Podlaskiego Kuratora Oświaty Beaty Pietruszki oraz Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Marka Nowackiego. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych oraz lokalnych organizacji i stowarzyszeń. Uczestniczący w uroczystości Wojciech Cybulski warmińsko-mazurski wicekurator oświaty pogratulował młodym wolontariuszom pięknej postawy, podziękował im za dotychczasową pracę i życzył dużo satysfakcji z niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest od 1986 r. z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Na terenie diecezji ełckiej w Szkolnych Kołach Caritas działa ponad 2 tysiące wolontariuszy.

Ułatwienia dostępu