22 kwietnia 2022

Przez historię z „Niezwyciężonymi”. Lekcja on-line – Wybory do Sejmu Ustawodawczego (1919 r.). Odbudowa gospodarcza II RP

Szanowni Państwo

 

Jak już informowaliśmy wcześniej, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie przygotowała projekt edukacyjny pt. Przez historię z „Niezwyciężonymi”. Zainteresowane szkoły mogą dwa razy w miesiącu uczestniczyć w lekcjach online, podczas których pracownicy Delegatury IPN w Olsztynie poruszają dwa kolejne tematy z historii II RP.

Każda z lekcji poprzedzona jest fragmentem animacji IPN pt. „Niezwyciężeni. Czas próby”, która w sposób atrakcyjny dla młodego pokolenia ukazuje wysiłek Polaków niezłomnie walczących o odzyskanie i utrwalenie przez Polskę niepodległości.

Cały cykl składa się z sześciu spotkań online, skierowanych do uczniów szkół podstawowych (5-8 klasa) oraz ponadpodstawowych. Szkoły, które wezmą udział w minimum trzech spotkaniach, otrzymają certyfikat uczestnictwa.

Prowadzący zajęcia 5 maja (godz. 10.45-11.30) skupią się na dwóch tematach:

  1. Wybory do Sejmu Ustawodawczego (1919 r.)

W styczniu 1919 r. odbyły się wybory do Sejmu Ustawodawczego. Na ziemiach kontrolowanych przez polską administrację państwową oraz polskie wojsko przeprowadzono wybory do pierwszego Sejmu odrodzonej Rzeczypospolitej. O tym, jakie partie startowały w tychże wyborach, kto wygrał, kto przegrał, kto zdominował prezydium Sejmu, a także jak wyglądało rozszerzanie składu izby poselskiej wraz z rozbudową terytorialną państwa polskiego, będzie można się dowiedzieć podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu IPN „Przez historię z Niezwyciężonymi” – opowiada dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie.

  1. Odbudowa gospodarcza II RP

Istotnym elementem funkcjonowania odrodzonej Rzeczypospolitej była odbudowa jej potencjału gospodarczego. Zasadniczymi kwestami były m.in. reformy walutowa i rolna, inwestycje, rozwój przemysłu, a także niwelacja podziału państwa na „Polskę A i B”. Odbudowa gospodarcza wiązała się także z rozwojem i wdrażaniem nowych technologii oraz korzystaniem z bieżących osiągnieć naukowych – ten temat przybliży Dawid Zagził, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Olsztynie.

 

Prosimy dyrektorów szkół, nauczycieli oraz wszystkich chętnych o wcześniejszą rejestrację poprzez wypełnienie karty zgłoszeniowej. Termin rejestracji – do 4 maja 2022 r. Link do spotkania wysyłany jest automatycznie przez system po wypełnieniu formularza.

 

UWAGA!

Należy sprawdzić czy wpisany adres e-mail jest poprawny, ponieważ zgłoszenie z błędnymi danymi może uniemożliwić Państwa udział w spotkaniu.

 

Formularz zgłoszeniowy

„Wybory do Sejmu Ustawodawczego (1919). Odbudowa gospodarcza II RP” – spotkanie online”

5 maja 2022 r., godz. 10.45 – 11.30

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

 

Ułatwienia dostępu