11 października 2022

Europejski Tydzień Kodowania 2022

EU Code Week (Europejski Tydzień Kodowania) jest inicjatywą wspierającą rozwijanie umiejętności cyfrowych wśród uczniów i nauczycieli, w tym – promującą programowanie. W bieżącym roku odbywa się 10. edycja tego wydarzenia w dniach od 8 do 23 października 2022 r.

W ramach EU Code Week europejskie państwa biorą udział w rywalizacji, której celem jest zorganizowanie jak największej liczby wydarzeń promujących rozwój umiejętności cyfrowych, w tym w szczególności związanych z kodowaniem i programowaniem. To również doskonała okazja do poznania gier logicznych, grafiki komputerowej czy elementów robotyki.

Organizatorem przedsięwzięcia może być każdy – pracownicy różnych instytucji (nie tylko edukacyjnych), biblioteki, nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice. Po zarejestrowaniu planowanego wydarzenia jest ono wliczane do europejskiego rankingu.

Do udziału w wydarzeniach związanych z Europejskim Tygodniem Kodowania zaproszone są przede wszystkim szkoły na wszystkich etapach kształcenia, a także nauczyciele wszystkich przedmiotów. Na dedykowanej nauczycielom stronie internetowej: https://codeweek.eu/schools można znaleźć przydatne informacje dotyczące przygotowania innowacyjnych zajęć w szkole, w tym bezpłatne materiały szkoleniowe i kursy online.

W ubiegłym roku w Europejskim Tygodniu Kodowania wzięło udział ponad 4 mln uczestników z ponad 80 krajów z całego świata. Średni wiek uczestników wynosił 11 lat, a 88 % wydarzeń odbyło się w szkołach.

W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania można w szkole lub placówce realizować również, jako wydarzenie, IT Fitness Test 2022 (zob. www.itfitness.eu/pl).

Ułatwienia dostępu