23 lutego 2023

AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA „KONWALIA”

AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA „KONWALIA”
ORGANIZOWANA PRZEZ
WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO KURATORA OŚWIATY
I RADĘ DYREKTORÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
PRZY WARMIŃSKO-MAZURSKIM KURATORZE OŚWIATY

 

Rok 2023 został ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę jego urodzin. Włączając się w obchody tego wyjątkowego jubileuszu, zapraszamy nauczycieli i uczniów szkół podstawowych województwa warmińsko-mazurskiego do udziału w Akcji społeczno-edukacyjnej „Konwalia”.

Inspiracją do zorganizowania akcji o takiej właśnie nazwie stał się XVI-wieczny wizerunek Mikołaja Kopernika z konwalią w dłoni, umieszczony w katedrze w Strasburgu jako ozdoba zegara astronomicznego. Autorem portretu jest szwajcarski malarz i ilustrator – Tobias Stimmer. Współpracujący z nim przy odnowieniu zegara matematyk Conrad Dasypodius, wyrażając swój ogromny szacunek wobec Mikołaja Kopernika, napisał: „Portret na najniższym poziomie wieżyczki przedstawia wspaniałego uczonego, matematyka Mikołaja Kopernika (….)”.

Konwalia od średniowiecza aż po następne lata utożsamiana była z wiedzą przyrodniczą i sztuką medyczną, często pojawiała się na portretach osób związanych z powyższymi dziedzinami nauki. Konwalię w dłoniach Mikołaja Kopernika na portrecie autorstwa Stimmera, można odczytać zatem jako ponadczasowy symbol wszechstronnych zainteresowań i zdolności naszego Wielkiego Rodaka. Jego osoba jest silnie związana z Warmią, ponieważ na jej terenie sprawował m. in. funkcje: kanonika, administratora dóbr, lekarza, prawnika i rozwijał swoje pasje związane z astronomią.

Mamy nadzieję, że Akcja społeczno-edukacyjna „Konwalia” upowszechni dokonania Mikołaja Kopernika oraz zainspiruje do zainteresowania postacią naszego Wybitnego Rodaka.

Bardzo proszę o zapoznanie się ze szczegółami akcji i zapraszam do wzięcia w niej udziału. Wszystkie potrzebne dokumenty znajdują się w załączonych plikach.

Informacje dodatkowe można uzyskać pod numerami telefonów: 89 523 22 74, 89 523 25 57.

 

Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty
Krzysztof Marek Nowacki

  1. Akcja społeczno-edukacyjna „Konwalia”
  2. Załącznik 1
  3. Załącznik 2
  4. Załącznik 3

Ułatwienia dostępu