29 marca 2023

Przez historię z „Niezwyciężonymi”. Lekcja on-line – „Bitwa pod Monte Cassino” oraz „1 Dywizja Pancerna gen. bryg. Stanisława Maczka”

 

Zapraszamy szkoły do wzięcia udziału w kolejnej lekcji on-line II edycji projektu edukacyjnego pt. Przez historię z „Niezwyciężonymi”, która odbędzie się 5 kwietnia 2023 r. (godz. 10.45-11.30).

Podobnie, jak na poprzednim spotkaniu, pracownicy olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej omówią dwa ważne tematy z zakresu historii II wojny światowej.

 

  1. Bitwa pod Monte Cassino

Monte Cassino stało się symbolem heroizmu polskiego żołnierza, wytrwałości w drodze do wolnej i niepodległej Polski. Klasztorne wzgórze, zaciekle bronione przez niemieckich żołnierzy, było tym miejscem, o które rozbijały się kolejne szturmy alianckich armii do 18 maja 1944 r., kiedy to żołnierze II Korpusu zdobyli je tworząc wyłom w niemieckiej linii umocnień – Linii Gustawa. Droga na Rzym została wówczas otwarta. O tych ciężkich bojach żołnierzy Andersa opowie podczas najbliższego spotkania dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie.

Na górze napis: Przez historię z „Niezwyciężonym”. W centrum ruiny klasztoru na Monte Cassino z zatkniętą polską flagą. Poniżej napis – dr hab. Karol Sacewicz: Bitwa pod Monte Cassino.
Dr hab. Karol Sacewicz, Bitwa pod Monte Cassino

 

  1. 1 Dywizja Pancerna gen. bryg. Stanisława Maczka

Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Stanisława Maczka należała do najbardziej elitarnych jednostek alianckich, które walczyły podczas II wojnie światowej. Żołnierze Maczka bili się z Niemcami od września 1939 r. (jako 10. Brygada Pancerno-Motorowa) aż do maja 1945 r. Tym samym jednostka gen. Maczka była najdłużej walczącą jednostką aliancką w trakcie II wojny światowej. Największe sukcesy 1. Dywizja odniosła w 1944 r. we Francji, gdzie potykała się z elitarnymi formacjami Waffen-SS. Żołnierze dywizji byli nazywani przez Niemców „czarnymi diabłami”. Temat ten rozwinie Michał Ostapiuk, historyk Delegatury IPN w Olsztynie.

W górnym prawym rogu napis: Przez historię z „Niezwyciężonym”. W centrum czołg. Na dole napis - Michał Ostapiuk: 1 Dywizja Pancerna gen. bryg. Stanisława Maczka
Michał Ostapiuk: 1 Dywizja Pancerna gen. bryg. Stanisława Maczka

 

Formularz zgłoszeniowy (wygasa 04.04.2023 o godzinie 12.00)

Ułatwienia dostępu